300 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Likit Satın Alırken Doğru Nikotin Tercihi

Elektronik sigara kullanımında henüz yeni olanlar veya ilk defa başlayacak olan bireylerin merak ettikleri konulardan birisi de elektronik sigara likit nikotin oranlarını nasıl belirleyeceğidir.

İlk olarak e sigara likit içeriğini bilmekte fayda var. E likit içerisinde VG (bitkisel gliseirin), PG (propilen glikol), değişken miktarlarda nikotin ve farklı birçok aroma bulunur.

Sigara kullanıcılarını bağımlı hale getiren madde aslında nikotindir. Ancak bireyler nikotin ihtiyacını karşılamak isterken, bir yandan da sigara içerisinde bulunan karbon monoksit, zifir, kanserojen maddelere de maruz kalmaktadırlar.

Bu nedenle, hemen hemen tüm sigara kullanıcıları, bu sağlıksız yaşam tarzından dolayı oldukça şikâyetçilerdir. Ancak elektronik sigara likit içerisinde, sigarada bulunan yüzlerce zararlı ve kanser edici maddeler bulunmaz. E sigara likit sizin nikotin ihtiyacınızı karşılamaya yöneliktir.

Birçok elektronik sigara kullanıcısı yaptığı yorumlarda, e sigara ve likit kullanmaya başladıktan sonra kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini belirtmiştir.

Bu durumda, nikotin değerinin tercihini doğru yapmanın önemini altını çizmekte fayda vardır. Bireylerin ana amacı, doğru nikotin miktarında elektronik sigara likit kullanarak, daha sağlıklı ve bilinçli yaşam sürmektir.

Elektronik sigaranın amaçlarından birisi, bireylere sigara tüketimini azalttırmak veya tamamen bitirmektir. Bunun yanı sıra, her birey kullanmış olduğu elektronik sigara likit nikotin değerini düşürmeye çalışmalılardır.

Böylece zamanla, bireyler nikotin bağımlılıklarından kurtulurlar.

E Sigara Likit Kullanımı

İlk olarak birey günlük kullandığı nikotin miktarının veya nikotin ihtiyacının farkına varmalıdır. Kişiler unutmamalı ki, nikotin bağımlılığından kurtulmak için elektronik sigara yöntemi oldukça başarılı yöntemdir.

Bu durumda şunu belirtmek de fayda var; eğer normal hayatta sigara tüketmiyorsanız, sadece zevk için elektronik sigara kullanımı kesinlikle önermeyiz.

Örneklendirecek olursak, günlük hayatınızda ağır oranlarda sigara tüketiyorsanız, ihtiyacınızı karşılaması adına 9mg veya 12mg nikotin içeren e sigara likit tüketimi ile başlayabilirsiniz.

Daha sonra elektronik sigara mekanizmasın ve likit kullanımına alıştıktan sonra, elektronik sigara likit nikotin seviyenizi 6mg ye indirebilirsiniz.

Tekrardan 3-4 ay geçtikten sonra nikotin seviyesini 4-3 mg ye indirebilirsiniz. Bu şekilde nikotin seviyesini en aza indirerek, nikotin bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz veya nikotin seviyesi en az seviyede olan elektronik sigara likit e alışabilirsiniz.

Elektronik Sigara Likit ve Nikotin Hesaplaması

Eğer uzun süredir sigara kullanıcısıysanız ve elektronik sigaraya geçiş yapacaksınız, likit nikotin tercihini doğru yapmanız gerekmektedir.

Örneğin nikotin oranı 10mg şeklinde yazan sigara tüketiyorsanız, bu elektronik sigara likit de 15-20 mg ye denk gelmektedir.

Ancak yine de nikotin bağımlılığından daha hızlı kurtulmanız adına, e sigara likit seçiminde 12 mg orana sahip olanlardan başlamanızda fayda var.

Eğer gerçek sigara tüketirken bunun yanı sıra puro vs. tüketiyorsanız, size yeterli olması adına 15mg nikotin içeren e sigara likit kullanımına başlayabilirsiniz.

Eğer daha düşük nikotin oranlarında sigara tüketiminiz varsa 6mg nikotin oran içeren e sigara likit kullanabilirsiniz. Bu hesaplamalar, herkes tarafından bilinen mod elektronik sigara ve e likit ler için doğrudur.

Ancak, son senelerde gittikçe popüler olan pod sistemli elektronik sigaralar daha çok MTL içime uygundur. Bu yeni nesil pod mod e sigaralar için kullanılan likit isimleri ise “salt likit” şeklindedir.

Pod sisteme sahip elektronik sigaralarda genellikle kartuş bulunur. Kartuş içerisinde ise mini coil bulunur. Bu coiller daha az rezistans teli ile sarılmıştır ve batarya Watt gücü ise daha düşüktür.

Pod mod elektronik sigaralar için kullanılan salt likit lerde bulunan nikotin oranları ise en düşük 20 mg den başlar 50 mg ye kadar çıkabilmektedir.

Bu durumda, şunu belirtmek gerekir ki ortalama 20mg nikotin içeren salt likit= 5mg nikotin içeren normal e likite denktir. Bir başka örnek ise 50mg salt likit; 12mg elektronik sigara e likit ine denktir.

Eğer seçiminiz sigara içim (yani sigaraya en yakın içim tarzındaysa), bu konuda sizi bilgilendirmek isterim. Pod mod lar genel olarak atomizer değil kartuş sistemi ile çalışır.

Kartuşlar içerisinde minimal boyutlarda coil bulunur ve bu coil lerin genellikle rezistans seviyesi ise 1.0 ohm veya yüksek değerdedirler.

Bu tarz cihazlarda e sigara likit olarak, 20mg salt likit veya daha yukarısında seçim yapabilirsiniz; çünkü pod modlar yüksek nikotin ve nikotin tuzuna göre dizayn edilmiştir.

Bu elektronik sigaralar bir iki çekimde bireye doyum sağlıyor ve uzun sürek nikotin ihtiyacı duymamaktadır. Ancak nargile içim tercih ediyorsanız ve güçlü buhar bulutları çıkarmak istiyorsanız klasik mod elektronik sigara denemenizde fayda var.

Örneğin Vaporesso Revenger X bir mod e sigaradır ve geleneksel elektronik sigara likit ile uyumludur. Güçlü buhar performansının yanında yeteri kadar aromayı da size net şekilde iletir.

Elektronik Sigara Likit için Doğru veya Yanlış Nikotin oranı Seçtiğimi Nasıl Anlarım?

Eğer yeni bir likit aldınız veya elektronik sigara kullanımında yenisiniz ve cihazınızı kullanmaya başladınız. Bir süre sonra başınızın döndüğünü hissedip halsizlik yaşıyorsanız, elektronik sigara likit inizin nikotin oranı size fazla gelmiş demektir bu.

Bu durumlar eğer yeni başladıysanız, yedek olarak nikotin oranı daha düşük e sigara likit almanızda fayda var.

Bir diğer önemli durum ise, elektronik sigaranızı bir süre kullandıktan sonra veya sabah kalkarken boğaz ağrısı veya boğazda yanma gibi sorunlar ile karşılaşırsanız; bu durum vücudunuzun size göndermiş olduğu bir sinyaldir.

Aynı şekilde, elektronik sigara likit nikotin oranını düşürmenizde fayda vardır. Sonuç olarak, elektronik sigara ve e likit alırken; hızlı davranmalı ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda güvenilir online sitelerden alışveriş yapmalısınız.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Register New Account
Reset Password
Sepet