300 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Likit Demleme Nedir? Likit Nasıl Demlenir?

Likit demleme, e-sigara kullanıcılarının elektronik sigara keyfini arttırmak adına uyguladıkları bir yöntem olması ile biliniyor. Sürekli olarak gelişen ve kendini yenileyen elektronik sigara sektöründe, her ne kadar pek çok farklı likit seçeneği bulunsa da yeni ve değişik tatlar deneyimlemek isteyen kullanıcıların likit demleme konusuna tam anlamıyla hakim olması ise büyük önem arz ediyor.

Klasik likitlerden sıkıldıysanız ya da damak zevkinize en uygun olan likitin hangisi olduğuna dair aklınızda hala soru işaretleri varsa, evde likit demleme konusunda daha detaylı bilgi sahibi olarak beğeneceğiniz yeni likitler hazırlayabilirsiniz.

Bu doğrultuda biz de Elektronik Sigara Türkiye ailesi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde likit demleme nasıl yapılır sorusunu ayrıntılı olarak ele alıyor, likit demleme konusunda bilmeniz gereken tüm detayları paylaşıyoruz.

Likit Demleme Nedir?

Likit demleme nasıl yapılır konusuna değinmeden önce likit demleme kavramının ne olduğuna ilişkin bir açıklama yapmanın konuyu daha anlaşılır kılacağını düşünüyoruz. Likit demlemeyi ise, tıpkı çay ve kahve gibi elektronik sigara likitlerinin istenilen noktaya ulaşması için belli bir süre boyunca bekletilmesi olarak açıklayabiliriz.

Kahve demlerken sıcak suyun içerisine koymuş olduğunuz kahve çekirdeklerinin tadı suya geçer. Kahve demlendikten sonra suyun aroması, tadı ve kokusu da değişmiş olur. Fakat elektronik sigara likiti demlerken yapılan işlem aslında daha farklıdır. Bu esnada demleme işlemi buharlama yoluyla gerçekleşir. Likitin içerisindeki bileşenler elektronik sigaradan çıkan buharın tadını ve kokusunu değiştirir.

Eğer likitinizi evde kendiniz yapmaya karar verdiyseniz bu uygulamanın sizin için ne kadar önemli olduğu konusunda da bilinçlenmeniz gerekiyor. Hayal ettiğiniz gibi bir elektronik sigara keyfi, likit demleme işlemini ancak doğru şekilde tamamladığınız takdirde mümkün olacaktır.

Hazır olarak satılan likitler, şişelendikleri andan itibaren demlenme sürecine girdikleri için genellikle bu likitleri demlemenize gerek olmaz fakat yine de satın aldığınız likitin tadının çiğ ve demlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız elbette bu likitleri de demlemeniz mümkün.

Likitin ne olduğunu açıkladıktan sonra dilerseniz şimdi de likit nasıl demlenir sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışalım.

Likit Demleme Nasıl Yapılır?

masanın üzerindeki elektronik sigaralar ve likit

Pek çok farklı demleme uygulamasından söz etmek mümkün olsa da dikkate alınması gereken en temel nokta demleyeceğiniz likitin içerisinde bulunan bileşenlerin hangileri olduğunu bilmek. Likitinizin demlenme süresi ise bu bileşenlere göre değişiklik gösterebilir.

Likit demleme sürecinde pek çok farklı teknik uygulanabilmekte. Genel olarak açıklamak gerekirse öncelikle satın almış olduğunuz ya da evde hazırladığınız likit karışımını bir şişeye doldurmanız ve bir süre çalkalamanız gerekiyor. Sonrasında ise likitin demlenmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor.

Likit karışımını evde hazırlıyorsanız tüm bileşenleri iyice çalkalayarak homojen bir karışım oluşturmak, başarılı bir sonuç almanın en temel adımı olarak gösterilebilir. Buna ek olarak likitin oksidasyona uğrayarak demlenmesi için de belli bir süre bekletilmesi gerekiyor.

Daha önce, likitin demlenmesi sürecinde farklı yöntemler olabileceğinden söz etmiştik. Bu bilgi ışığında liki yapımında uygulayabileceğiniz ilk yöntem, likitlerin bulunduğu şişeleri mümkün olabildiğince karanlık bir ortamda birkaç hafta boyunca bekletmek.

Bu süre içerisinde likitin içinde bulunan bileşenler ayrışabileceğinden ara ara şişeleri çalkalamak faydalı olur.

Bunun yanı sıra eğer demleme işlemi için çok vaktiniz yoksa ve bir an önce likitinizi deneyimlemek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir başka yöntem de var. Bunun için ilk olarak likit şişelerini sıcak suyun içerisinde birkaç saat boyunca bekletebilirsiniz. Sonrasında şişelerin kapağını dikkatli bir şekilde açarak biriken gazın dışarıya uçmasını sağlayarak kapağını yeniden kapatmak ve birkaç kez çalkalamak, likitin demlenme sürecini oldukça hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlar .

İdeal Likit Demleme Süresi Ne Olmalıdır?

Likit demleme konusunda da tıpkı çay ve kahve demleme işlemlerinde de olduğu gibi, gereken demlenme süresini uygulamak çok önemlidir. Ek olarak demleme süresi pek çok etkene bağlı olarak değişebilir.

Likitinizi ne kadar süre demlemeniz gerektiği, likitin içinde yer alan bileşenlerin türüne, likitin demleme aşamasında bulunduğu alanın sıcaklığına ve aldığı ışık miktarına; en önemlisi de sizin likitten beklediğiniz aromatik lezzete göre farklılıklar gösterebilir.

Yani bu doğrultuda, likit için en uygun demleme süresini kendinizin belirleyebileceği çıkarımı yapılabiir. Örneğin eğer likitin tadı beklediğiniz gibi olmadıysa demleme süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Yine de genelleme yapacak olursak, ideal demleme süresinin 1 ve 3 hafta arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkün.

Likit Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

siyah arka planda bulunan elektronik sigara ve likit

Likit demlemenin en önemli püf noktası elbette ki demleme süresi. Buna dair bilgilendirmeyi de yazımızın önceki bölümlerinde yaptık. Buna ek olarak demleme işlemi sırasında hijyen koşullarını göz önünde bulundurmanız ve sağlığınıza en uygun malzemeleri kullanmanız da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Likit demleme sırasında önem arz eden bir diğer konu da şişeleme kısmında kullanmış olduğunuz malzemelerin cinsi. Cam şişeler insan sağlığı konusunda daha faydalı malzemeler olsa da eğer cam şişe kullanmanız mümkün değilse kullandığınız şişelerin türünün gıda ile temasa uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Ayrıca seçmiş olduğunuz şişelerin mümkün olabildiğince ışık almaya ve karanlık bir ortamda bekletilmesi gerekiyor. Bu sebeple likitlerin güneş ile teması, işlemin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra seçtiğiniz karanlık ortamın ne kadar sıcak olduğu da mühim konulardan bir tanesi. Likitlerinizi beklettiğiniz ortam ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamalı, ideal ısı derecesi ise 17 ila 22 derece aralığında olmalıdır.

Tüm bunları dikkate aldığınızda likit demleme işleminin başarısız olması için hiçbir sebep yok! Son olarak eğer likit yapımını da evde kendiniz gerçekleştirecekseniz ise Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı içeriğimizi okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ek olarak likit yapımı için ihtiyacınız olabilecek tüm malzemelere ve demlediğiniz likiti keyfe dönüştürecek elektronik sigara modellerine Elektronik Sigara Türkiye kalitesi ile ulaşabilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Register New Account
Reset Password
Sepet