300 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Kanthal Tel Nedir?

Elektronik sigara kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de e-sigara rezistans teli seçimi olacaktır. Doğru elektronik sigara rezistans teli, e-sigara deneyiminizi oldukça keyifli bir hale getirebilir. Bu anlamda ön plana çıkan kanthal tel ise sahip olduğu özellikler ile kullanıcıya pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki e-sigara rezistans telleri arasında bulunan kanthal tel nedir?

Elektronik sigara dünyasının öncü markalarından biri olan Elektronik Sigara Türkiye ailesi olarak bu yazımızda kanthal tel nedir, kanthal tel avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularını yanıtlıyor olacağız.

Kanthal Tel Nedir?

elektronik sigara için şekil almış bir kanthal tel

Kanthal tel, yüksek sıcaklığa dirençli, demir alaşımından oluşan bir rezistans telidir. Ancak kanthal tel nedir sorusunu cevaplamadan önce rezistans teli nedir, amacı nedir, bilinmesi gerekir.

Rezistans teli; elektronik sigara parçaları arasında bulunan coilin etrafını saran, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren tele denir. Isıya karşı son derece dayanıklı olan rezistans telleri, e-sigaradan alınan keyfi artırıcı bir özelliğe sahiptir. Peki rezistans telleri içerisinde bulunan kanthal tel nedir?

Demir, krom ve alüminyum alaşımından oluşan kanthal tel, bir direnç yani rezistans telidir. Kanthal tel, basit çalışma prensibi sayesinde yeni başlayanların kolaylıkla kullanabileceği bir e-sigara parçasıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Genellikle RBA ve RDA atomizerler için uygun olan kanthal tel modelleri, elektronik sigara kullanıcıları tarafından en sık tercih edilen rezistans telleri arasında yer alır. Ayrıca oksidasyona karşı da dayanıklı olan kanthal tel, bu anlamda oldukça güvenli bir elektronik sigara deneyimi sunmaktadır. Dolayısıyla çok fazla e-sigara kullanıcısı tarafından tercih edilir.

Kanthal tel, kullanım yerine göre de farklı modellere sahiptir. Ancak söz konusu elektronik sigara olunca kanthal A1 ve kanthal D modelleri ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar benzer yapıda olsalar da kanthal A1, kanthal D modeline göre daha yüksek kullanım sıcaklığına sahiptir. Bu sıcaklık değeri kanthal A1 için 1400 C’ye kadar çıkarken kanthal D için 1300 C civarında seyretmektedir.

Ancak kanthal tel seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de bu modellerin birbirinden farklı milimetrik değerlere sahip olduğudur. Örneğin kanthal A1 0.25 mm oranında bir tele rastlamak mümkün olduğu gibi kanthal A1 0.50 mm değerinde bir direnç teline de denk gelebilirsiniz. Bu noktada AWG ve milimetrenin ters orantılı olduğunu yani AWG yükseldikçe telin inceldiğine de belirtmek gerekir.

Kanthal Tel Avantajları Nelerdir?

elektronik sigara parçaları arasında bulunan rezistans teli

Kanthal tel nedir, sorusunu cevapladığımıza göre artık kantal telin avantajları hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Elektronik sigara kullanıcıları tarafından en sık tercih edilen tellerden olan kanthal tel, pek çok farklı avantaja da sahiptir. Peki kanthal telin sahip olduğu avantajlar nelerdir?

1. Kolay Bir Kullanımı Vardır

Özellikle elektronik sigaraya yeni başlayanların sıklıkla tercih ettiği kanthal tel, kullanım kolaylığı ile dikkat çeker. Single coil yani tek coilli atomizer için uygun olan kanthal tel, çengel bir uca sahiptir. Ayrıca elastik bir yapıda olması sayesinde oldukça pratik bir sarım imkanı tanır. Ek olarak son derece kolay ve hızlı şekil alabilen yapısı ile de uğraştırmayan bir özelliği vardır.

2. Güvenli Bir Elektronik Sigara Deneyimi Sunar

Kanthal tel, 1400 C sıcaklıktan çok daha yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılmadıkça zararlı toksinler üretmez. Bu nedenle herhangi bir oksidasyona neden olmaz. Bu durum, kanthal telin, sağlık açısından kanserojen bir etkiye neden olmayacağını gösterebilir. Ancak kanthal telin zarar görüp görmediğinden emin olmalısınız.

Zarar görmüş kanthal teller, zamanla sahip olduğu direnci kaybedebilir. Dolayısıyla alüminyum oksit adı verilen zararlı bir maddenin salınımına başlayabilir. Bu durumu engellemek için telinizi düzenli olarak değiştirmeye önem vermeniz gerekir.

3. Yüksek Sıcaklıklara Karşı Dayanıklıdır

adamın elinde bulunan elektronik sigaradaki kanthal tel

Kanthal telin yüksek sıcaklık kullanım değerine sahip olduğundan bahsettik. 1400 C sıcaklığa kadar ulaşabilen kanthal tel, bu sıcaklık altında dahi özelliklerini kaybetmeden, etkin bir performans gösterir. Dolayısıyla kanthal telin, sıcaklık anlamında büyük bir avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.

4. Düşük Maliyetlidir

Kanthal tel, diğer rezistans tellerine göre çok daha düşük bir maliyete sahiptir. Bu durum, kanthal telin hem daha fazla tercih edilmesini hem de iyi bir fiyat-performans ürünü olmasını sağlar.

5. Kolay Ulaşılabilir

Kanthal tel, en çok kullanılan rezistans telleri arasında yer alır. Hatta direkt olarak en çok tercih edilen direnç teli de diyebiliriz. Tam da bu nedenle, yaygın bir kullanıma sahip olan kanthal tel, diğer direnç tellerine göre çok daha kolay bir şekilde temin edilebilir.

Kanthal Tel Dezavantajları Nelerdir?

Kanthal tel nedir, avantajları nelerdir artık biliyorsunuz. Kanthal tel sahip olduğu avantajlara ek olarak birtakım dezavantajları da barındırır. Peki bu dezavantajlar nelerdir?

İşte kanthal tel dezavantajları:

  • TC mod elektronik sigara ile uyumlu değildir.
  • Tat konusunda yetersiz kalabilir.
  • Sıcaklık kontrolü ile kullanılamaz.

Kanthal Tel ile Nikrom Tel Arasındaki Farklar

elektronik sigara için rezistans telleri

Rezistans telleri arasında bulunan kanthal tel ve nikrom tel birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her ne kadar iki tel çeşidi de oldukça popüler olsa da aralarında bazı farklar vardır. O halde bu farklar nelerdir birlikte bakalım.

Kanhtal telin demir, krom ve alüminyum karışımı olduğundan bahsettik. Nikrom tel ise nikel ve krom karışımından oluşmaktadır. Dolayısıyla nikele alerjisi olan e-sigara kullanıcılarının nikrom tel kullanması sakıncalı olabilir. Bu iki telin farklı maddelerden yapılması aynı zamanda maksimum sıcaklık değerlerinin de birbirinden farklı olmasına neden olur. Bu anlamda nikrom tel, kanthal tele göre çok daha düşük bir sıcaklık değerine sahiptir.

Ayrıca nikrom tel, kanthal tel gibi basit bir kullanım imkanı sunmayabilir. Özellikle kolayca şekil almaması ve çok çabuk deforme olması, nikrom telin olumsuz özellikleri arasında yer alır. Fakat bu durum kanthal tel için geçerli değildir. Öte yandan nikrom tel, TC mod ile uyumlu bir yapıya sahipken, bu durum kanthal tel için geçerli değildir. Nikrom telin tercih edilmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi de bu özelliğidir.

Ek olarak nikrom telin, tat anlamında çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası kanthal tel, daha yüksek bir sıcaklık direncini garanti ederken; nikrom tel, çok daha hızlı bir şekilde ısınan bir yapıya sahiptir. Ancak hangi teli tercih edeceğiniz biraz da kişisel bir konudur. Dolayısıyla tecrübenize ve zevkinize bağlı olacaktır.

Size en uygun teli öğrenmek için Elektronik Sigara Teli: Hangi Teli Kullanmalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kanthal tel, temelde bir rezistans telidir. Her ne kadar dezavantajlara sahip olsa da, sunduğu avantajlar bakımından pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. Özellikle e-sigara kullanımına yeni başlayanlar için oldukça pratik ve kolay bir kullanım imkanı sunar.

Siz de e-sigara pamuk-tel kategorisi altında bulabileceğiniz kanthal tel modelleri ve elektronik sigara için gerekli olan yedek parçalar için Elektronik Sigara Türkiye’yi tercih edebilir, tek tıkla siparişlerinizi oluşturabilirsiniz!

Son olarak elektronik sigaralar hakkında birbirinden detaylı diğer yazılarımız için bilgi bankamızı ziyaret edebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Register New Account
Reset Password
Sepet