300 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

8 Adımda Elektronik Sigara Pamuk Değişimi

Elektronik sigaradan yüksek bir buhar performansı alabilmek için pamuk değişiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Pamuk değişimine ek olarak elektronik sigarada kullanılacak pamuk seçiminin de doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Peki doğru bir şekilde seçilen pamuk ile elektronik sigara pamuk değişimi nasıl yapılır?

Elektronik sigara dünyasının öncü markalarından biri olan Elektronik Sigara Türkiye ailesi olarak bu yazımızda pamuk nedir, elektronik sigara pamuk değişimi nasıl yapılır sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Elektronik Sigara Pamuk Nedir?

içinde pamuk olan elektronik sigara tutan bir adam

Elektronik sigara pamuğu, coil içerisinde bulunan bir fitil malzemesidir. Emici bir malzeme olan pamuk, likiti emerek bir fitilleme sağlar. Böylece buhar üretimine katkıda bulunarak aromayı korur.

Elektronik sigara pamuğu, her ne kadar sıradan bir pamuk olarak algılansa da aslında ağartılmamış, boyanmamış ve işlenmemiş bir tür organik pamuktur. Bu pamuk, coil için bir fitil malzemesi olduğundan dolayı kaliteli ve ısıya dayanıklı olmalıdır.

Öte yandan elektronik sigara pamuğu çok da eski bir kavram değildir. Bu nedenle pamuktan önce kullanılan fitillere baktığımızda silika gibi daha farklı malzemeleri görebilmek mümkündür. Ancak yıllar geçtikçe farklı fitillerin yerini çoğunlukla pamuk almıştır.

Pamuk kullanımının giderek artmasının temel nedenleri arasında ucuz ve kolay işlenebilir olması, aynı zamanda elektronik sigaradan alınan lezzeti bozmaması bulunur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, pamuğun kaliteli ve organik olması gerektiğidir.

Adım Adım Elektronik Sigara Pamuk Değişimi

elektronik sigara içine pamuk yerleştirme

Elektronik sigara pamuk değişiminin nasıl yapılacağını açıklamadan önce ilk olarak bu değişimin sadece bir kere değil belirli periyotlarla yapılacağını bilmelisiniz. Bu pamuğu hangi aralıklarda değiştireceğiniz ise elektronik sigarayı ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olduğu gibi kullandığınız likite ve pamuğa göre de değişkenlik gösterebilir.

İşte adım adım elektronik sigara pamuk değişimi:

1. Adım: İlk olarak, elektronik sigaraların en temel parçası olan atomizer parçasını temizleyerek işe başlayın.

Atomizer temizleme yöntemleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Atomizer Nasıl Temizlenir? En Doğru Atomizer Temizleme Yöntemleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Adım: Eğer elektronik sigaranızda kullanılmış bir pamuk varsa onu çıkarın.

3. Adım: Elektronik sigara telinde herhangi bir kalıntı kalmaması için ilk olarak telinizi, küçük bir fırça yardımıyla temizleyin.

4. Adım: Küçük bir parça pamuğu alın. Pamuk boyutunun ideal olup olmadığını öğrenmek için teli ortalayarak hava kanalı haznesine ulaşıp ulaşmadığına bakın. Eğer ulaşıyorsa, pamuk yeterli miktardadır.

5. Adım: Pamuğu telin içerisinden geçirebilmek için ucunu sivri bir hale getirin ve telin içerisinden geçirin.

6. Adım: Pamuğu tel içerisine geçirdikten sonra bir makas yardımıyla uç kısımlarını düz bir şekilde kesin.

7. Adım: Kestiğiniz pamuğun ucunu ince ve sivri herhangi bir cisimle kabartın.

8. Adım: Son olarak pamuğun üzerine birkaç damla likit ekleyin ve hava kanallarına iyice oturduğundan emin olun.

Önemli bilgi: Likiti damlattıktan sonra buhar oluşumunu kontrol etmek için cihazınızda bir test ateşlemesi yapın. Eğer istenilen seviyede buhar elde edilirse elektronik sigara pamuklama işlemi doğru bir şekilde yapılmış demektir.

Görüldüğü gibi 8 kolay adımda elektronik sigara pamuk değişimi yapılabilmektedir. Yukarıdaki adımlara dikkatli bir şekilde uyarak siz de elektronik sigara pamuk değişimini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Elektronik Sigara Pamuk Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

mor bir elektronik sigara içine pamuk yerleştiren insan

Adım adım elektronik sigara pamuk değişimi nasıl olur artık biliyorsunuz. Ancak bu adımları uygularken dikkat etmeniz gereken bazı önemli ayrıntılar da vardır. O halde elektronik sigara pamuk değişimi sırasında nelere dikkat etmek gerekir, birlikte bakalım.

1. Uygun Bir Pamuk Kullandığınıza Emin Olun

Elektronik sigarada kullanacağınız pamuk türünün organik bir pamuk olduğundan emin olmalısınız. Elektronik sigara pamuk seçiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiyi içeriğimizin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

2. Doğru Miktarda Pamuk Kullandığınıza Emin Olun

Pamuğun tel içerisinde rahat bir şekilde hareket etmesi gerekir. Bu nedenle çok fazla pamuk koyarak sıkıştırmamalısınız. Elektronik sigara teline sarılan çok fazla pamuk, sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyecektir.

Öte yandan çok az pamuk kullanımı da, likitin doğrudan coilin içine akmasına neden olacaktır. Sonuç olarak boğazda yanma gibi istenmeyen bir durum meydana gelebilir. Ayrıca arzu edilen aroma tadı da elde edilemeyebilir.

Elektronik sigara deneyimi sırasında boğaz yanmasının hangi nedenlerden kaynaklandığını öğrenmek için Elektronik Sigara Boğaz Yanması Nedenleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Telin İçerisine Yerleştirdiğiniz Pamuğu Mutlaka Kabartın

elektronik sigara içinde ucu kabartılmış bir pamuk

Pamuğu telin içerisine yerleştirdikten sonra mutlaka bir cımbız ile ya da herhangi bir sivri uçlu cisim ile kabartın. Kabartılan pamuk, likiti çok daha iyi bir şekilde absorbe edeceği için daha güçlü aroma vermesini sağlar. Böylece pamuk, kuvvetli bir emici özellik gösterir.

4. Temiz Ellerle Pamuk Değişimi Yapın

Temiz bir el ile pamuk değişimi yapmaya dikkat edin. Ellerinizi yıkamadığınız takdirde, elinizdeki kir ve koku pamuğu etkileyecektir. Bu da pamuğu ve pamuğun sunacağı aromayı lezzetsiz bir hale getirecektir.

5. Coilin Doğru Yerleştirildiğinden Emin Olun

Bu durum pamuklama işlemi ile ilgili değilmiş gibi durabilir ancak fazlasıyla ilgili bir durumdur. Elektronik sigara tankınıza coil yerleştirirken alt kısmı ile hava akış delikleri arasında yeterli boşluk olduğundan emin olmalısınız. Böylece pamuk değişimi sırasında herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca pamuğun sunacağı aromayı da engellememiş olursunuz.

Elektronik Sigara Pamuk Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

elektronik sigara içinde yanmış bir pamuk

Elektronik sigara pamuk değişimi aralığının kullanım sıklığınıza göre değiştiğini belirtmiştik. Ancak temel olarak ne zaman değiştirilmesi gerektiğini belli eden durumlar da söz konusudur. O halde gelin, elektronik sigara pamuğu hangi durumlarda değiştirilmelidir, birlikte bakalım.

• Düşük Buhar Üretimi Meydana Geldiğinde Değiştirilmelidir

Elektronik sigaradan ortaya çıkan buhar miktarının normalden çok daha az olması, elektronik sigara pamuğu ile ilgili bir problem olabilir. Bu durum pamuğun değiştirilme vaktinin geldiğini gösterir.

• Yanık Buhar Tadı Oluştuğunda Değiştirilmelidir

Eğer elektronik sigaranızdan yanık bir tat geldiğini fark ederseniz, pamuğu kontrol etmenizi öneririz. Bu durum pamuğun düzgün bir şekilde yerleştirilmemesinden kaynaklanabilir. Ayrıca pamuğun çok fazla kullanıldığı için artık değiştirilmesi gerektiğini de gösterebilir.

• Pamuk Rengi Farklılaştığında Değiştirilmelidir

Elektronik sigara pamuğu, yandığı ya da çok kullanıldığı zaman bir renk değişikliği geçirir. Eğer normalden kötü bir tat alıyorsanız, pamuğun rengini kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. Pamuktaki renk değişikliği, genellikle pamuğun yanması ile ilgili bir durumdur.

Elektronik Sigara Pamuk Seçimi Neden Önemlidir?

masadaki elektronik sigara içinde bulunan pamuk

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki her fitil malzemesi aynı değildir. Elektronik sigaranızda kullanacağınız fitil, alacağınız zevki kısıtlamamalıdır. Bu noktada pamuk, elektronik sigaradan alacağınız lezzeti en iyi şekilde size sunacak olan bir fitil malzemesidir. Öte yandan pamuk seçimini doğru bir şekilde yapmak da oldukça önemlidir.

Elektronik sigarada kullanacağınız pamuk ne olursa olsun bir fitilleme olacaktır. Ancak bu fitillemenin ne derece etkin olacağı tartışmalı bir konudur. Bilindiği üzere fitil malzemesi doğrudan likite ve coile bağlanır. Dolayısıyla iyi bir fitilleme olabilmesi için yüksek kalitede bir pamuk kullanılmalıdır.

Piyasadaki en kaliteli likite sahip olsanız bile ucuz ve kalitesiz bir pamuk, elektronik sigaradan alacağınız tadın kötü bir şekilde hissedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle elektronik sigara pamuk seçimi yaparken ağartılmış, yapay ve renkli pamuklardan uzak durmanız gerekir.

Öyle ki en kaliteli atomizere bile sahip olsanız, kötü pamuk seçimi size istediğiniz tadı vermeyecek aynı zamanda yeterli seviyede buhar üretemeyecektir. Dolayısıyla kötü seçilmiş bir pamuk, elektronik sigaradan alacağınız keyfi engelleyebilir.

Elektronik sigara pamuğu seçerken sıradan bir pamuk kullanılmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle her ne kadar organik seçeneğe de sahip olsa, kozmetik amaçlı kullanılan pamuklar da elektronik sigaralar için uygun olmayan pamuk çeşitleridir.

Elektronik Sigara Pamuk Çeşitleri Nelerdir?

elektronik sigaraların içinde bulunan pamuk

Çok fazla elektronik sigara pamuk çeşidi olmasına rağmen, temelde en çok tercih edilen 2 farklı elektronik sigara pamuk türü bulunmaktadır. Peki bu pamuk çeşitleri nelerdir?

1. Japon Organik Pamuk

Elektronik sigara pamuğu için Japon organik pamuk kullanabilirsiniz. Japon organik pamuk, hem profesyonel olarak elektronik sigara içenler hem de elektronik sigaraya yeni başlayanlar tarafından tercih edilir. Likitin lezzetinin oldukça saf bir şekilde anlaşılmasını sağlar.

Japon pamuğu sayesinde benzersiz bir buhar performansı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu pamuk ile sarılan atomizerler içeceğiniz likitin en saf tadını hissetmenizi sağlar.

2. Cotton Bacon

Elektronik sigara pamuk çeşitlerinden bir tanesi olan Cotton Bacon, ABD merkezlidir. Aslında Cotton Bacon, elektronik sigaraya özel olarak üretilen ilk pamuk olarak karşımıza çıkar. Bu pamuk, tıbbi bir pamuk türüdür.

Cotton Bacon, küçük şeritlere sahip olan bu pamuk çeşididir. Bu sayede fitilleme işlemini oldukça pratik bir hale getirerek zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Tamamen saf olan bu pamuk çeşidi, likit deneyiminizin tadını etkilemez, aksine saf bir tat imkanı sunar.

Aynı zamanda kozmetik sektöründe tercih edilen pamuklardan farklı olarak hidrojen peroksit gibi kimyasallardan tamamen arındırılmış, saf bir pamuktur. Böylece hem keyifli hem de temiz bir deneyim sunar.

Siz de en kaliteli elektronik sigara modelleri ve yedek parçalar arasında bulabileceğiniz pamuk çeşitleri için Elektronik Sigara Türkiye’ye güvenebilir, tek tıkla siparişlerinizi oluşturabilirsiniz!

Son olarak elektronik sigaralar hakkında birbirinden detaylı diğer yazılarımız için bilgi bankamızı ziyaret edebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Register New Account
Reset Password
Sepet