300 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Elektronik Sigara İçim Metotları

Uzun süre sigara içip, artık daha sağlıklı bir yaşam tarzı istediğinize karar verdiniz. Bunun yanı sıra her geçen gün artan sigara fiyatları artık sizi rahatsız edip daha sağlıklı alternatif arayışına girmeye karar verdiğinizde karşınıza elektronik sigara çıktı.

Elektronik sigara almadan önce hem fiyat performans olarak değerlendirerek, hem de içim şekline göre seçim yapmakta önem var.

Elektronik sigara hakkında bilgiler okurken karşımıza “sub ohm”, “MTL (mouth to lung) gibi kavramlar çıkıyor.

Bu kavramlar oldukça kafa karıştırıcı olsa bile, e sigara almadan önce iyice öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda sigara içim olarak da geçen MTL ve nargile içim olarak geçen sub ohm kavramlarını inceleyeceğiz ve sizlerin elektronik sigara seçiminize yardımcı olacak kavramları detaylıca anlatacağız.

MTL (Mouth to Lung) – Sigara İçim

Genel olarak gördüğümüz, rastladığımız elektronik sigaralarda güçlü buhar bulutları görürüz, ancak özellikle son yıllarda daha popüler olan pod mod e sigara olarak adlandırılan cihazlar da daha az buhar performansı görürüz; çünkü bu tarz e sigaralar MTL yani sigara içime uygundur.

Sigaraya en yakın hissi veren elektronik içim tarzına MTL denir. MTL içim tarzına sahip elektronik sigaralar daha çok boğaz vurum sağlar ve likit inizden çok daha fazla aroma tadı alırsınız.

MTL içim tarzı daha çok pod mod elektronik sigaralarda bulunur ve daha az buhar bulutları çıkarırken, nikotin ihtiyacınızı daha hızlı bir şekilde karşılamanızı sağlar.

Mouth to Lung – MTL – Ne Demektir?

MTL içimi Türkçeye çevirdiğimizden ağızdan ciğere anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, elektronik sigaranızı çekmeye başladığınız andan itibaren buharlaşma ağızda başlar ve direk akciğerlerinize iletilir.

MTL içim tarzında, buhar performansı diğer e sigara içim tarzlarına göre çok daha azdır; çünkü bu içim tarzında amaç bireyi nikotine hızlıca ve efektif bir şekilde doyurmaktadır.

Yurt dışında birçok elektronik sigarada MTL içim alternatifi bulunur, ancak ülkemizde de bu içim tarzı gittikçe trend olmaktadır.

Sigara İçim – MTL – Gittikçe Popülerleşiyor!

Sigara içim gittikçe popüleşmektedir. Bunun sebeplerine baktığımızda ilk olarak tr elektronik sigara piyasasında pod mod elektronik sigara satışları gittikçe artmakta ve pod mod cihaz çeşitliliği oldukça fazlalaşmaktadır.

MTL içimin ne olduğunu keşfeden e sigara tüketicileri, özellikle de sigarayı tamamen hayatlarından çıkarmak isteyenler sigaraya en yakın içim şeklini tercih etmektedirler.

Çünkü, MTL içim sanki sigara içiyormuşsunuz da hafif bir duman veriyormuşsunuz hissi verir. Bu durumda kafanız karışmasın; hem MTL içim hem de DL (direct to lung) yani nargile içim sizin nikotin ihtiyacınızı karşılamaya yöneliktir.

Nargile İçim Hakkında

Birçoğumuzun rastladığımız ve hakim olduğumuz elektronik sigaralar nargile içime sahiptir. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki, birçok insan elektronik sigaradan çıkan buharı korkutucu bulur.

Bunun nedeni bireyler çıkan maddenin “buhar” değil “duman” olduğunu düşünür. Sigaradan çıkan dumanın içeriği ile aynı olduğunu düşünürler.

Ancak, elektronik sigaradan çıkan buhar, nem tanecikleridir ve sigarada olduğu gibi zararlı maddeler dışarı verilmez. Böylece, sizlerle aynı ortamda bulunan bireyler 2. Dereceden sigaranın zararlarına maruz kalmaz.

Yani elektronik sigara içerken çevremize zarar vermeyiz, aksine güzel aroma içeren buhar ile çevreye çok daha hoş kokular yayar.

Nargile içime sahip elektronik sigaralar atomizer ve coil lere sahiptir. Elektronik sigara likit atomizer tankına doldurulur ve likit bataryadan gelen güç ile ısıtılır ve buharlaşır.

Şu notu düşmekte de fayda var: elektronik sigaranızdan çıkan buhar, normal sigara veya nargileye oranla kat kat daha azdır.

E sigaralarında nargile içimi tercih eden bireyler, yoğun buhar bulutlarından oldukça memnundur. Ancak elektronik sigara kullanımı veya içimi bilmeyen bireyler bu kadar yoğun buharı gerçek sigara ile karşılaştırarak korkutucu bulur.

Bu durumda çıkan şeyin, buhar olduğunu ve kanserojen madde içermediğini belirtmenizde fayda var.

Elektronik sigara kullanmanın bir diğer faydası ise günlük yaşamınızı oldukça kolaylaştırır. Yolda yürürken bile e sigaranızdan çekim yapabilirsiniz, ancak sigara kullanırken bu pek de mümkün olmaz.

Çünkü, sigaradan çıkan külü nereye atacağımızı bilemeyiz veya kalabalık içinde yürürken içmeye geriliriz, sigaramızın ateşinin birine değip zarar vereceğinden çekiniriz.

Esigara ile bu tarz problemleriniz ortadan kalkar.

MTL İçim Neden Daha Pratik?

Birçok e sigara kullanıcısı MTL içimi yani sigara içimi günlük hayatta çok daha pratik kullanıma sahiptir.

Örneğin, araba kullanırken, eğer nargile içim elektronik sigara sahipseniz kullanmamaya özen gösterirsiniz; çünkü buhar tüm camı ve arabayı kaplar ve anlık da olsa görmenizi engeller.

MTL içim sahip pod mod e sigara lar ise çok daha az buhar verir, bu nedenle araba kullanırken görme açınızı engellemez.

Genel olarak MTL içime sahip pod mod elektronik sigaralar, amacı çok buhar çıkarmak değil güçlü nikotin iletimi sağlamaktır.

Bu nedenle pod mod lar güçlü bataryaya sahip değildir; bu sebeple pod mod e sigaralar genellikle, nargile içim elektronik sigara sigaraya göre çok daha küçük ve hafiftirler.

Ayrıca pod mod esigaralar genel olarak çalışma mekanizması olarak kartuşa sahiptirler. Kartuşlar tak-çıkar şeklinde çalışır.

Kullanım açısından atomizere göre çok daha kolaydır. Kartuşlara likit doldurup direk kullanmaya başlayabilirsiniz, kullanım açısından atomizerler biraz daha fazla zahmetlidir.

Boğaz Vurum Nedir?

Elektronik sigara kullanımında yeniyseniz veya bloglarda yazılar okuyunca “boğaz vurum” kelimesi ile sık sık karşılaşırız.

Boğaz vurum, kullanmış olduğunuz likitin boğazınızda vermiş olduğu hissiyattır. Boğaz vurumu en çok etkileyen likitinizin veya nbase inizin VG/PG oranlanlarıdır. Boğaz vurum oranı daha fazla olsun isterseniz MTL yani sigara içim sağlayan elektronik sigaralarda çok daha fazladır.

Eğer kullanmış olduğunuz e likit veya salt likitinizin PG oranı yüksek ise boğaz vurumda aynı şekilde yüksektir. Geleneksel likit lerde VG oranı PG oranına göre çok daha fazladır.

Ancak salt likit kullanılan pod mod e sigara larda VG/PG oranları genellikle eşittir. Bu nedenle sigara içime sahip elektronik sigaralarda boğaz vurum daha fazladır.

Sigara İçim Elektronik Sigara: Coil Ve E-Likit


Sigara içim teknik ve cihazların sağladıkları avantajlardan birisi de coil değiştirme sıklığıdır. Sigara içim için ciğerlerinizi biraz zorlamalı ve e-sigara cihazından sigara dumanı gibi buhar çekmelisiniz.

Ayrıca sigara içim – MTL için nikotin oranı standart e-likit içeriklerine göre çok daha yüksek olan e-likitler kullanılır.

Bu yüzden MTL için uygun olan e-likit içeriklerinde zaman zaman “salt nic” olarak da bilinen katkı maddesi kullanılır.

Yani sigara içim ve nargile içim arasında kullanılan atomizerler ve e-sigara cihazları gibi e-likit ve coil değiştirme sıklığı gibi konularda da farklılıklar vardır.

Salt Nic Nedir?
Salt Nic veya bilinen adıyla “salt nicotine” kurutulmamış tütün yapraklarının üzerinde bulunan be nikotin karakterine sahip olan bir maddedir.

Bu madde, kimyasal yapısı bakımından bildiğimiz sofra tuzuna çok benzediği için “salt nic” adı verilir.

Nargile İçim Nedir?

elektronik sigara buharı, elektronik sigara içen sakallı adam, yeşil renkli elektronik sigara

Sigara içim ve nargile içim birbirinden farklıdır. Gerek kullanılan elektronik sigara ve atomizerler, gerek kullanım amaçları ve şekilleri bu iki içim şeklini birbirinden kalın bir çizgiyle ayırır.

Nargile içim, sigara içiminin aksine daha yoğun buhar sigara içimine nazaran daha biraz daha az nikotinli bir e-sigara kullanımını ifade eder.

Aslında nargile içim “dtl” olarak bilinir yani “direct to lung”. Ancak yoğun buhar sağlayan e-sigara cihazları ülkemizde elektronik nargile olarak bilindiği için yoğun buhar sağlayan bu içim şekli için “nargile içim” tabiri kullanılır.

Tahmin ettiğiniz üzere nargile içim için nargile içimi e-sigara, e-likit, coil ve atomizer – tank modelleri kullanılır.

Yoğun Buhar Ve E-Likit Çeşitliliği Ve Sigara İçim – Nargile İçim

Geleneksel sigara kadar söz edilmese de nargile de bir tütün ürünü olmasının yanında en az sigara kadar zararlıdır.

Hatta çeşitli aromalı tütün içerikleri kullanılarak yapılan nargilenin sigaradan daha tehlikeli ancak buna nazaran daha zor ulaşılan bir tütün ürünü olduğunu da söylemek mümkün.

Yoğun ve dolgulu buhar veren e-sigara modelleri bu yoğun buhar verme özelliklerinden dolayı elektronik nargile adı ile ülkemizde satışa sunuldular.

Nargile içim ise özellikle mod cihazlar kullanılarak yapılan e-sigara içme işleminin adı oldu.

Nargile içim ve sigara içim arasındaki farklılıkların başında nargile içim tekniğinin daha yoğun buhar sağlaması vardır.

Her ne kadar yoğun buhar; kapalı alanlar, araçların iç kısımları, halka açık yerler, kafe ve restoranlar için uygun olmasalar da nargile içim şeklinin de kendisine has avantajlarının olduğunu söylemek mümkün. Bunların en başında elbette yoğun buhar geliyor.

Nargile İçim E-Sigara, Coil Ve Atomizerler

Elektronik sigarasına likit dolduran adam, likit nasıl çekilir

Nargile içim için yoğun nikotinli veya salt nic içeren e-likit içeriklerine ihtiyacınız yok.

Genellikle Vaporesso Swag Kit, SMOK Alien 220 Watt, Vaporesso Revenger gibi zaten e-sigara kullananlar arasında popüler olmuş e-sigara kitleri ve standart bir atomizer ile yoğun buharlı bir nargile içimi elde edebilirsiniz.

Buna ek olarak nargile içim veya nargile içimi için kullanılan atomizerler genellikle RBA olarak bilinirler.

Bu atomizer kategorisinde eğer isterseniz coil (bobin) sarımını kendiniz de yapabilirsiniz. Elbette aynısı sigara içim için de geçerli.

Ancak genellikle nargile içim için RBA atomizerler çok daha fazla tercih ediliyor. Buradan hareketle nargile içim için RBA atomizere sahip olmanız gerektiği de söylenebilir.

Eğer nargile içim deneyimi yaşamak istiyorsanız tercih edeceğiniz e-likit içeriklerine de özen göstermeniz gerekiyor.

Piyasada “premium e-likit” olarak da bilinen ve gerek aroma çeşitliliği gerekse VG (vejeteryan gliserol) oranı daha yüksek olan bu e-likit kategorisi, nargile içim için tercih edebileceğiniz e-likitler arasında gelir.

Premium e-likit için ise sitemizde de bulabileceğiniz Dinner Lady, Ruthless, Western Premium, Bomb Sauce gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nargile İçim Avantajları

Nargile içim daha çok eğlenceli bir e-sigara kullanma tekniğidir. Yoğun buharla çeşitli alıştırmalar yaparak kendi küçük e-sigara gösterinizi yapabilirsiniz.

Buna ek olarak nargile içim için kullanılan e-likit içeriklerinde genellikle boğaz vurumu sigara içim metodundaki gibi çok sert olmaz.

Yani nargile içim size geleneksel bir sigaradan daha çok nargile deneyimi sunar.

Peki nargile içim avantajları bununla mı sınırlı?

Nargile içim için kullanılan e-sigara modelleri masraflı büyük ve hantal cihazlar olsalar da bu cihazlar düşük nikotin değerli premium e-likit içerikleri için idealdirler.

Üstelik RBA olarak da bilinen yeniden yapılandırılabilir coil ve atomizer modelleri genellikle nargile içim kullanılan mod cihazlarla beraber kullanılırlar. Bu da muji pamuk ve sarım teli ile kendi bobinlerinizi sarabilmeniz anlamına geliyor.

Yani nargile içiminin kendi sarımınızı gerçekleştirmenin yolunu açtığını da söyleyebiliriz. Nargile içim, sigara içim e-likit içeriklerine oranla dişlerinize daha az zarar verir.

Her ne kadar e-sigaraların dişler üzerinde büyük zararlarından söz edilemese de buharı direkt olarak ciğerlerinize çektiğiniz için çekim sürecinden dişleriniz etkilenmez.

Sigara İçim Ve Nargile İçim Arasındaki Farklar

Sigara içim daha çok sigarayı yeni bırakmış e-sigara kullanıcılarına önerilen ve işlevselliği ön planda tutan daha yoğun aroma ve nikotin sağlayan bir içim tekniğidir.

Bu içim tekniğinin günlük hayat için daha ideal olduğunu daha etkin boğaz vurumu (sigaranın genzinizde meydana getirdiği his) sağladığını söyleyebiliriz.

Sigara içim için sabit bataryalı, hafif ve küçük cihazları tercih edebilir, VG oranı çok yüksek olmayan e-likitlerle sigara deneyimi elde edebilirsiniz.

Sigara içim vücudunuza daha yüksek oranda nikotin girmesini sağlar ve daha yoğun bir aromaya sahiptir.

Ancak sigara içim e-sigara kullanımında buharın önce ağza sonra ciğere gittiğini unutmayın. Yine de halka açık alanlarda ve kapalı alanlarda sigara içimi daha avantajlıdır denebilir.

Nargile içimi ise daha çok size yumuşak bir boğaz vurumu sağlar.

Çok zararlı olmasa da insan sağlığı üzerinde negatif etkilerinden söz edilen nikotine çok ihtiyacınız yoksa, aroma çeşitliliği ve yoğun buhar talep ediyorsanız nargile içim tercih edebilirsiniz.

Ancak özellikle araç kullanırken veya kapalı alanlarda nargile içim şeklinden uzak durmanızı öneririz.

Bu avantajlarına ek olarak nargile içim kendi coil sarımınızı yapmanıza da olanak sağlar ve genzi tahriş etmeyen bir boğaz vurumu sunar.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Register New Account
Reset Password
Sepet